30 Oca 2013

24 HAZİRAN 2010Zaman fakiri oluşumuz blogtan uzak kalmamıza sebep olsada 2010 ilkbaharını değerlendirmek gereği doğdu.


Şubat sonunda kekle başladığımız besleme mart 15 gibi şerbetle devam etti.


42 koloni civarı giridiğimiz kıştan baharda elim de 33 koloni civarı kaldı.2 kovan aralıkta yağmalanmış olup bekliyordum sönmelerini ,diğerleri de ana ve yumurta göremediğim arısı hala vardı.Birleştirme yaptım.


Plan dahilinde 25 kovan arının satışı yapıldı.Nisan başında gönderildi.Satmadığım arıları mart ayının başında yeni yerlerine 60 metre mesefede yer değiştirdim.Uygulama arıya zarar verdi tarlacılar eski yerdeki sattığım kovanlara girdi.


Satıştan sonra ana kaybı filan derken 7 kovan arı kaldı.Tesadüf 2 sene önce de aynı sayıda arı ile başladım arıcılığa.(2008 de ilk yılımda 7 arıyı 22 kovana çıkarmıştım ve de 200 kg bal alınmıştı yaklaşık).Mayıs başında 3 kovan daha alarak 1o kovanla yola devam.


Plan dahilinde bu sene bal üretmekten ziyade koloni sayımı azami -tabi kovan sayımla sınırlı,sanırım 63- noktaya ulaştırmak.Macahel de n getirttiğim 2 saf kafkasın biri kabul gördü.Geçen sene gelen kafkas F1 ve bu sene aldığım saf kafkasdan ana yaptırarak koloni sayısını çoğaltmaya devam.Şu an itibariyle 37 kadar olsada 10 kadarında yumurtalı ana yok henüz.Ya ana memesi yada yumurta hazırlığı yapan ana.Ağustosa kadar bölmelere devam edilecek.Her hafta bir kovanı anasız bırakarak damızlık olarak kullandığımız kovanlardan alınan günlük yumurtalar verilerek ana memesi yaptırıyorum,bu şekilde her hafta 5 civarı bölme ile yola devam.

Mayıs ayında 2 kovana kat atıldı.Birinde bir diğerinde 2 ballık var.


Bu sene sezon güzel başladı iklim olarak ,kışın yumuşak geçmesi baharın erken gelmesi martta arıların gelişimini hızlandırdı.Nisan ilk yarısında kata ulaşabilcek

Hiç yorum yok: